ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu

Nagłówek strony

Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Skąpe
  • BIP
  • Godło RP
ˆ

Rok 2010

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Zarządzenie Nr 54/2010 Wójta Gminy Skąpe z dnia 1 grudnia 2010 r. w sprawie systemu stałych dyżurów

Informacja ogłoszona dnia 2010-12-15 11:29:17 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu


Zarządzenie Nr 54/2010
Wójta Gminy Skąpe
z dnia 1 grudnia 2010 r.
 
 
w sprawie systemu stałych dyżurów
 
 
Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004r. nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), w związku z § 8 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa ( Dz. U. Nr 219, poz. 2218) i art. 16 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. Nr 89, poz. 590, z późn. zm.), art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zarządzenia Nr 346 Wojewody Lubuskiego z dnia 14 września 2010 r. w sprawie systemu stałych dyżurów zarządza się, co następuje:
 
 
§ 1. Zarządzenie określa zasady przygotowania, organizacji i uruchamiania stałego dyżuru Wójta Gminy oraz stałych dyżurów w podległych i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, realizujących zadania obronne oraz z zakresu zarządzania kryzysowego.
 
§ 2. Celem organizacji systemu stałego dyżuru jest zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa, w szczególności:
1) przekazywanie wykonawcom decyzji i zadań od organu nadrzędnego;
2) ewidencjonowanie przyjętych i przekazanych decyzji i zadań;
3) utrzymywanie łączności ze stałym dyżurem organu nadrzędnego, jednostek podległych i współdziałających;
4) powiadamianie określonych osób o obowiązku niezwłocznego stawienia się w miejscu pracy.
 
§ 3. 1. W przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, o których mowa w § 4 ust. 1 i § 5 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa, system stałych dyżurów uruchamiany jest obligatoryjnie, w celu realizacji zadań określonych w § 8 ust. 3 tego rozporządzenia.
2. System stałych dyżurów może być uruchomiony w stanie stałej gotowości obronnej państwa na polecenie Wojewody Lubuskiego, w celu:
1) reagowania na zaistniałą sytuację kryzysową lub zdarzenie o charakterze terrorystycznym, rozumianym w brzmieniu art. 3 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym;
2) prowadzenia treningów.
 
§ 4. Do podstawowych zadań realizowanych w ramach systemu stałych dyżurów należy:
1) uruchamianie w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;
2) przekazywanie decyzji upoważnionych organów w sprawie uruchamiania określonych zadań wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
3) przyjmowanie, ewidencjonowanie i przekazywanie właściwym organom informacji o stanie sił uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa oraz informacji o stopniu realizacji zadań wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa , w tym ustalonych meldunków i sprawozdań dobowych;
4) uruchamianie procedur zawartych w planach i dokumentacji zarządzania kryzysowego wynikających z zaistniałych sytuacji kryzysowych lub zdarzeń o charakterze terrorystycznym, rozumianych w brzmieniu art.3 pkt 1 i 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym;
5) powiadamianie i alarmowanie kierownictwa i pracowników o zagrożeniach oraz o obowiązku niezwłocznego stawienia się we wskazanym miejscu.
 
§ 5. 1. Stały dyżur Wójta Gminy organizowany jest w Urzędzie Gminy na bazie sekretariatu i wchodzi w skład systemu stałych dyżurów Wojewody Lubuskiego.
2. Obsadę stałego dyżuru Wójta stanowią wyznaczeni pracownicy Urzędu Gminy. Skład jednej zmiany stałego dyżuru stanowią co najmniej dwie osoby, w tym starszy dyżurny i dyżurny oraz dyżurny kierowca z pojazdem.
3. Na szczeblu gminy tworzy się podsystem stałych dyżurów, w skład którego wchodzą stałe dyżury jednostek organizacyjnych gminy. Stały dyżur w jednostce organizacyjnej gminy pełni kierownik tej jednostki poprzez ciągłe utrzymywanie łączności ze stałym dyżurem Wójta wykorzystując do tego telefon komórkowy.
4. Stałe dyżury utrzymywane są w sposób ciągły od momentu ich uruchomienia.
5. Za funkcjonowanie stałego dyżuru Wójta w Urzędzie Gminy odpowiedzialny jest Inspektor ds. Obywatelskich, Obronnych, OC i Zarządzania Kryzysowego, natomiast w jednostkach organizacyjnych gminy kierownicy tych jednostek.
 
§ 6. Dokumentację stałego dyżuru stanowią:
1) zarządzenie Wójta Gminy w sprawie systemu stałych dyżurów;
2) instrukcja stałego dyżuru Wójta;
3) dziennik ewidencji przyjmowanych i przekazywanych zadań operacyjnych, przedsięwzięć systemu zarządzania kryzysowego, decyzji, informacji, meldunków oraz raportów;
4) książka pełnienia stałego dyżuru;
5) brudnopis.
§ 7. Zasady organizacji, uruchamiania, funkcjonowania, organizacji łączności, obiegu informacji, składania meldunków, zabezpieczenia logistycznego stałego dyżuru oraz wzorów dokumentów określa „Instrukcja stałego dyżuru Wójta Gminy”.
 
§ 8. Pełnienie obowiązków kierownika stałego dyżuru powierza się Sekretarzowi Urzędu Gminy.
 
§ 9. Zobowiązuje się:
1) Inspektora ds. Obywatelskich, Obronnych, OC i Zarządzania Kryzysowego przy współudziale Sekretarza Gminy do zabezpieczenia działalności stałego dyżuru w techniczne środki łączności, niezbędny środek transportu, sprzęt i materiały biurowe oraz miejsce pracy, odpoczynku i wyżywienie obsady stałego dyżuru;
2) Inspektora ds. Obywatelskich, Obronnych , OC i ZK do opracowania dokumentacji stałego dyżuru do dnia 14 grudnia 2010 r., wyznaczenia i przeszkolenia osób wchodzących w skład stałego dyżuru Wójta oraz przeszkolenia kierowników jednostek organizacyjnych gminy.
 
§ 10. Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi ds. Obywatelskich, Obronnych , Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy.
 
§ 11. Traci moc zarządzenie Nr 17/2005 Wójta Gminy z dnia 14 kwietnia 2005 r. w sprawie organizacji stałego dyżuru Wójta na okres zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa (kryzysu polityczno-militarnego) i wojny.
 
§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 
 
 
Wójt Gminy Skąpe
/-/ Zbigniew Woch
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Skąpe
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Alicja Hoppen-Anyszko
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2010-12-15
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Alicja Hoppen-Anyszko
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2010-12-15 11:28:14
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Ireneusz Noji
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2010-12-15 11:29:17
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Ireneusz Noji
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2010-12-15 10:29:17
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2347 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony